هارد اس اس دی

همانگونه که می‌دانید فناوری این حافظه‌ها به گونه‌ایست که سوزن هارد با قرارگیری بر روی هد عمل آدرس‌یابی اطلاعات را انجام داده، و پس از پیدا کردن آدرس مورد نظر، داده‌ها را به رم انتقال داده و سپس برای عمل پردازش به پروسسور ارسال می‌شوند، با توجه به این که تمامی این مراحل اعم از جابه‌جایی سوزن، گردش هد و همچنین عمل آدرس‌یابی در هارد ‌دیسک به صورت مکانیکی انجام می‌شود، موجب به وجود آمدن گرما، مصرف انرژی و همچنین به وجود آمدن زمان تاخیر در خواندن نوشتن می‌شود.که تمامی این اتفاقات در کنار یکدیگر موجب به وجود آمدن مشکلاتی ‌از قبیل طولانی ‌شدن زمان بوت ‌سیستم، استهلاک قطعات مکانیکی هارد‌ دیسک، تولید گرمای زیاد توسط هارد و در نهایت موجب کاهش سرعت کلیه‌ی عملیات پردازشی می شود. علاوه بر مشکلات بالا هارد دیسک‌ها در برابر ضربه ی فوق‌العاده حساس هستند، به صورتی که ممکن است با ضربه ای کوچک هارد بسوزد و یا قسمتی از اطلاعات آن از بین برود.

اما گونه ی دیگری از حافظه‌ها وجود دارند که به SSD‌ ها معروفند. تاریخ ساخت این نوع حافظه‌ها  به قبل سال ۱۹۹۰ میلادی باز می‌گردد که در آن زمان استفاده از آن ها به طور فراگیر مرسوم نبود و تنها در مصارف نظامی و فضایی کاربرد داشتند، اما از سال ۱۹۹۵ به بعد کم کم استفاده از این نوع حافظه ها مرسوم شد. به طوری که امروزه نمونه دستگاه‌هایی مانند تبلت ها‌، سرورها، گوشی‌های هوشمند و همچنین کامپیوترهای قابل حمل از این نوع حافظه‌ها استفاده می‌کنند.

شاید مهم‌ترین نکته در خرید یک حافظه سرعت خواندن  نوشتن اطلاعات در آن حافظه باشد. اگر بخواهیم SSD‌‌ها را با هارد دیسک درایوها از لحاظ سرعت مقایسه کنیم، شاید به نتیجه درستی نمی‌رسیم‌‌،  علت آن را هم در ادامه بررسی می کنیم : سرعت‌ خواندن و نوشتن در هارددیسک‌ها یکسان است در صورتی که در SSD‌ها بر اساس ترکیب‌های مختلفی که وجود دارد نتایج متفاوتی در سرعت خواندن و نوشتن به دست می‌آید. اندازه‌ی بلوک‌های داده‌ای که خوانده یا نوشته می‌شوند نیز در این ۲ یکسان نیست که به همین علت موجب تغییر نسبت در هر دو مدل حافظه می‌شود.
شیوه‌ی مدیریت سیستم ذخیره‌سازی در سیستم عامل تاثیر زیادی در سرعت SSD‌‌ ها دارد.به عنوان مثال، هر چه اطلاعات مرتب تر ذخیره شده باشد، اندازه‌ی بلوک‌های داده‌ای بزرگتر می‌شوند که معمولا این اندازه بین ۳۲ تا ۲۵۶ کیلو بایت است. در نتیجه می‌توان گفت: سرعت اطلاعات در اس‌اس‌دی‌ها بین ۲ تا ۲۰ برابر بیشتر از هارد دیسک درایوها می باشد. از طرفی اگر سیستم عامل برای کار با SSD ‌ها بهینه سازی نشده باشد، کاربر افزایش سرعت محصوصی را در استفاده از SSD ها احساس نمی کند، در سیستم عامل های مانند ویندوز اکس پی و ویستا این بهینه‌سازی به صورت پیش فرض وجود ندارد. و کاربران باید با نصب سرویس پک‌های موجودی که توسط ماکروسافت عرضه شده است، این امکان را فراهم آورند، اما خوشبختانه این امکان در ویندوز ۷ به صورت پیش فرض وجود دارد و این سیستم عامل با پشتیبانی از سیستم فایل ایEx fat به طور کامل با SSD ها هماهنگ شده است.